
Hármas ünnepség amerikai vendégekkel Désfalván.
Hármas ünnepségre gyűlt össze a Désfalvi Unitárius Egyházközség közössége július 12-én: hálát adtak a templom külső felújításáért, felavatták a teljesen restaurált orgonát, valamint megünnepelték a belmonti (Amerikai Egyesült Államok) testvérgyülekezettel fennálló kapcsolat 35. évfordulóját.
A templom külső javítási munkálatai 2022-ben zárultak, nagyrészt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával. Az ünnepség középpontjában azonban az 1840-ben épült, Szabó János marosvásárhelyi orgonaépítő nevéhez fűződő hangszer felújítása állt. Az orgona az elmúlt két évtizedben nem volt használatban, a 2024-re befejezett teljes körű restaurálást Pozsár Róbert kolozsvári orgonaépítő végezte. A munkálatokat jelentős mértékben támogatta a belmonti testvérgyülekezet, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Maros Megyei Tanács, valamint helyi hívek és magánszemélyek.
Kontinenseken áítvelő barátság
A testvérgyülekezeti kapcsolat 1990-ben jött létre Bálint-Benczédi Ferenc, akkori helyi lelkész – későbbi püspök – kezdeményezésére, és azóta élő, tartalmas együttműködéssé fejlődött. A belmonti testvérgyülekezet az elmúlt évtizedekben számos formában támogatta a désfalvi közösséget, különös figyelmet fordítva a fiatalokra. Jelenleg tíz középiskolás és egyetemista diák tanulmányait segítik ösztöndíjjal. A látogatás során a belmonti vendégek személyesen is találkozhattak az ösztöndíjasokkal, lehetőség nyílt a személyes kapcsolatok elmélyítésére, és arra is, hogy a támogatók közvetlen benyomást szerezzenek az általuk segített fiatalok életéről és törekvéseiről.
A három ünnepi eseményt összekötő hálaadó istentiszteleten Nt. Andrási Benedek főjegyző, püspökhelyettes mondott szószéki beszédet, míg az ünnepi események történeti hátterét Szombatfalvi Csongor helyi lelkész ismertette. A gyülekezetet több meghívott vendég is köszöntötte: Rev. Chris Jablonski és Rev. Martha Durkee-Neuman belmonti lelkészek, Dévai Erika konzul asszony, dr. Vass Levente parlamenti képviselő, Béres János polgármester. Jelen volt továbbá Kőrösi Viktor Dávid, a kolozsvári magyar főkonzulátus vezető konzulja, valamint több egyházköri lelkész is. Az ünnepség során emléktáblát lepleztek le az orgona felújításának tiszteletére, majd ajándékok és oklevelek átadására került sor.
Kirándulások az erdélyi unitáriusok nyomában
A belmonti testvérgyülekezet tizenhét tagja csütörtöktől kezdve tartalmas, élményekben gazdag napokat töltött Désfalván. Látogatásuk során közvetlen tapasztalatot szerezhettek Erdély történelmi, vallási és kulturális örökségéről. Tordán felkeresték a vallásszabadság emlékhelyeit, megcsodálták a sóbánya különleges föld alatti világát, és kirándulást tettek a Tordai-hasadékhoz is.Kolozsváron sétát tettek a belvárosban, ellátogattak a János Zsigmond Unitárius Kollégiumba és a Vallásszabadság Házába is, így közvetlen benyomást szerezhettek az erdélyi unitárius örökség jelentős helyszíneiről.
A következő napokban ellátogattak Bözödújfalu környékére, Körispatakra – a Szalmakalap Múzeumba –, majd Szejkefürdőre, ahol megtekintették a faragott székelykapuk sorát, Orbán Balázs sírját és a Mini Erdély Parkot is. Korondon kézműves ajándékokat vásároltak, Szovátán pedig az unitárius templom szépsége nyűgözte le őket.
Különleges élményben részesültek a szombati hármas ünnepség után is, amikor szekereken indultak útnak Harangláb irányába, majd az erdőn keresztül a tanyavilágba érkeztek. Itt az esztenán bepillantást nyerhettek a hagyományos állattartás világába – juhokkal, szamarakkal és a helyi pásztorélet mindennapjaival ismerkedtek meg.
A látogatás zárónapján, vasárnap közös istentiszteletet tartottak, amelyen három igehirdető – a désfalvi lelkipásztor, valamint a belmonti főlelkész és a segédlelkész – szolgált. Az ünnepi alkalom során ajándékok és emléklapok átadása is megtörtént.
Táncház és kenyérsütés
A gyülekezet tanácstermében – amely 1994 és 1998 között, a belmonti testvérgyülekezet támogatásával épült – emléktáblát avattak Sherry Jones tiszteletére, aki hosszú éveken át segítette és támogatta a désfalvi közösséget, és 2024-ben hunyt el. Az emléktábla-avatáson Rácz Lívia, az amerikai gyülekezet lelkes tagja mondta az avató beszédet, és tolmácsolta is az elhangzottakat.
A hétvége záróeseménye egy hagyományos kenyérsütés-bemutató volt kemencében, amelyet bográcsozás, majd zenés-táncos est követett. A talpalávalót a határon túl is ismert szászcsávási zenészek húzták, a táncházban pedig Molnár Margaréta-Boróka vezetésével ismerkedhettek meg a vendégek a néptánccal – valódi közösségi élménnyé emelve az együtt töltött időt.
Az eseménysorozat nemcsak az épített örökség megőrzéséről szólt tehát, hanem a közösségi összetartozás, a hit, a hagyomány és a nemzetközi barátság ünnepévé vált.
Köszönet illeti a helyi közösség tagjait, akik önkéntes munkájukkal – takarítással, főzéssel, vendéglátással – hozzájárultak ahhoz, hogy ez a kiemelkedő ünnepségsorozat méltó, emlékezetes és szívhez szóló közösségi élménnyé váljon.